

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 18 V |
| Length | 7.15 mm |
| Width | 6.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 5 µA |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 2.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.3 g |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1.5 kW |
| Power Dissipation | 1.5 kW |
| Peak Pulse Current | 53 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 19 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 20 V |
| Reverse Standoff Voltage | 18 V |
| Clamping Voltage | 29.2 V |
| Power Line Protection | No |
| Max Surge Current | 51.4 A |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Reverse Breakdown Voltage | 20 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 22.1 V |
| Peak Pulse Power | 1.5 kW |
| Working Voltage | 18 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
